Πρόσκληση για τη γιορτή λήξης του σχολείου μας

Πρόσκληση στην εκδήλωση με θέμα ''Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει'' με ομιλητή τον καθηγητή Κωνσταντίνο Ζουράρι την Κυριακή 27/5/2012 και ώρα 11.00 πμ στο Δημαρχείο Σαλαμίνας

20/3/2012 Παρέλαση 25ης Μαρτίου

Το σχολείο μας φέτος θα παρελάσει με πιστά αντίγραφα των σημαιών της επανάστασης.

Τιμούμε έτσι με τρόπο βιωματικό και πρωτότυπο, το κορυφαίο γεγονός της νεότερης ιστορίας του Έθνους μας. Στις επαναστατικές σημαίες του 1821 διαφαίνονται ανάγλυφα και παραστατικά οι ιδέες, οι πεποιθήσεις, οι προσδοκίες και οι πόθοι των προγόνων μας για το ελεύερο κράτος που οραματίζονταν.

''Επειδή η σημαία δεν είναι ένα απλο κομμάτι ύφασμα΄΄

ΣΗΜΑΙΑ ΤΗΣ ΣΑΜΟΥ ΤΟ ΜΠΑΙΡΑΚΙ ΤΟΥ ΣΑΧΤΟΥΡΗ ΣΗΜΑΙΑ ΤΟΥ ΜΑΡΚΟΥ ΜΠΟΤΣΑΡΗ ΣΗΜΑΙΑ ΤΟΥ ΡΗΓΑ ΦΕΡΑΙΟΥ ΣΗΜΑΙΑ ΤΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΔΙΑΚΟΥ
ΣΗΜΑΙΑ ΤΗΣ ΦΙΛΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΣΗΜΑΙΑ ΤΗΣ ΞΗΡΑΣ
1822 - 1978
ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΣΗΜΑΙΑ ΤΗΣ
ΘΑΛΑΣΣΗΣ 1822 - 1823
ΣΗΜΑΙΑ ΤΟΥ ΑΝΔΡΕΑ ΜΙΑΟΥΛΗ ΣΗΜΑΙΑ ΤΩΝ ΣΠΕΤΣΩΝ

Βραβείο διαγωνισμού εφημερίδας ''ΤΑ ΝΕΑ'' στα ''χρυσά πενάκια'' του σχολείου μας.

14/1/2011 Πρόσκληση για την 25η Μαρτίου

19/1/2011 Συλλογή υλικού

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

ΠΑΛΟΥΚΙΩΝ ΣΑΛΑΜΙΝΟΣ                                                  ΠΑΛΟΥΚΙΑ 19/1/2011

Αγαπητοί γονείς και δημότες Παλουκίων

Οι δάσκαλοι και οι μαθητές του σχολείου μας επιθυμούν να πραγματοποιήσουν μια ερευνητική εργασία που να αφορά το κτίριο του σχολείου μας, τους μαθητές, τους δασκάλους, τις εκδηλώσεις που πραγματοποιήθηκαν και όλη τη διαδρομή του σχολείου από τότε που πρωτολειτούργησε έως σήμερα, με το σκεπτικό ότι η συνεισφορά του στην εκπαίδευση του τόπου μας ήταν σημαντική και μοναδική συγχρόνως, αφού στο χώρο αυτό μαθήτευσαν εκατοντάδες μαθητές της περιοχής Παλουκίων.

Για το λόγο αυτό, στο γραφείο του σχολείου συγκεντρώνουμε φωτογραφικό ή οτιδήποτε άλλο υλικό έχετε στη διάθεσή σας, που να αφορά τη λειτουργία του σχολείου προκειμένου αυτό να ταξινομηθεί και να οργανωθεί. (Παρακαλούμε να αναγράφεται σε κάθε φωτογραφία η ημερομηνία, η τάξη, ο δάσκαλος ή οποιαδήποτε άλλη πληροφορία αφορά τη φωτογραφία. Το φωτογραφικό υλικό θα επιστραφεί).

Το φωτογραφικό υλικό θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του σχολείου μας.

Με την ελπίδα να ανταποκριθείτε σε αυτή την προσπάθεια

Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου

4/10/2010 Πρόσκληση στην εκδήλωση: ''Από το Μαραθώνα στη Σαλαμίνα''

Για τη συμπληρωση 2500 χρόνων από την εποποιία της μάχης του Μαραθώνα η Δημοτική Κοινωφελής Επιχείρηση του Δήμου Σαλαμίνος και το Δημοτικό σχολείο Παλουκίων Σαλαμίνος, σας προσκαλούν στην επετειακή εκδήλωση που θα πραγματοποιηθεί την 5η Δεκέμβρη 2010, ημέρα Κυριακή και ώρα 10.30πμ στο δημαρχείο Σαλαμίνος (αίθουσα Μπόγρη). Την εκδήλωση θα τιμήσει ως ομιλήτρια η πρύτανις κ. Ελένη Γλύκατζη Αρβελέρ με θέμα ''Από το Μαραθώνα στη Σαλαμίνα''